Odliczanie podatku VAT od zakupionego paliwa.

Odliczanie podatku VAT od zakupionego paliwa.

Od 1 lipca 2015 roku nastąpiła poważna zmiana w zasadach rozliczania paliwa do pojazdów osobowych. Do tej pory w praktyce niemożliwością było odpisanie podatku VAT od zakupionego do pojazdu firmowego paliwa. Obowiązujące przepisy wprowadzały na tyle skomplikowane i trudne do zrealizowania wymogi rejestracji przebiegów, że większość podatników rezygnowała z dochodzenia z możliwości odpisu VATu, a ci którzy się na to decydowali narażali się na wnikliwe i często niekorzystne kontrole skarbowe.

Nowela przepisów, umożliwia odliczenie 50% stawki VAT w przypadku pojazdów używanych do celów mieszanych, tj. prywatnych jak i do działalności gospodarczej, a także pełnego odpisu w przypadku pojazdów użytkowanych wyłącznie w celach działalności.
Odpis dotyczy zarówno samochodów osobowych jak innych pojazdów o małej lub zerowej ładowności. Odpisy mają zastosowanie wyłącznie do zakupów paliwa zrealizowanych po wejściu w życie ustawy. Faktury zbiorcze wystawione pod rządami nowych przepisów, dokumentujące jednak zakupy sprzed tego okresu, nie będą podstawą do odpisu.

Zastosowanie pełnej rejestracji przebiegu pojazdu (udowadniającej wyłączność przebiegów na rzecz firmy), umożliwi odpisanie 100% podatku VAT. Nie mniej jednak wymaga to skrupulatnego prowadzenia dokumentów przewozowych, oraz nie udostępniania pojazdów poza teren firmy (np. pracownikom na dojazd do domu).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *