Czy zawsze warto decydować się na księgowego, czy lepiej postawić na alternatywne rozwiązania w naszej firmie?

Czy zawsze warto decydować się na księgowego, czy lepiej postawić na alternatywne rozwiązania w naszej firmie?

​Kiedy nasza firma się rozwija, zmienia, a może dopiero planujemy jej start – jedną z ważniejszych decyzji jest zdecydowanie się właśnie na odpowiednią księgowość. Czy zawsze jednak warto decydować się na samodzielnego księgowego, który zostanie zatrudniony w naszej firmie?

Księgowy, zatrudniony na stałe w naszej firmie, posiada oczywiście bardzo dużo plusów. My decydujemy o tym, kto nim będzie, będzie on również cały czas do naszej dyspozycji. Takie rozwiązania są oczywiście często praktykowane, zwłaszcza przez firmy, które takiej stałej, codziennej pracy i obsługi potrzebują. Niestety, księgowy ma jeden duży minus – a są to oczywiście jego koszty. Zatrudnienie na stałe kolejnego pracownika, na umowę o pracę, może okazać się dość sporym wydatkiem. Dodatkowo – nie zawsze będziemy potrzebować jego usług 8 godzin dziennie, przez cały miesiąc – w końcu nasza firma nie musi być aż tak duża, przynajmniej na początku.

Inną opcją, na którą decydują się często osoby, które prowadzą niewielką lub wręcz jednoosobową działalność gospodarczą, jest samodzielne prowadzenie swojej księgowości. Pomagają nam w tym często liczne narzędzia i programy, które są znacznie, znacznie tańsze niż właśnie wspomniany samodzielny księgowy. Takie rozwiązanie jednak również ma swoje minusy – w takiej sytuacji my, jako właściciel firmy, mamy księgowość swojej firmy na głowie. I o ile narzędzia i programy faktycznie będą nam pomagać, to księgowością nie zajmą się za nas. W takim przypadku musimy być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami związanymi z przepisami, musimy umieć obsługiwać poszczególne narzędzia, musimy pamiętać o wszystkich terminach, a przede wszystkim musimy mieć czas na to, by faktycznie księgowość naszej firmy prowadzić. Jest tego naprawdę sporo – a skoro zakładamy firmę, to nie powinniśmy raczej skupiać się głównie na zadaniach, które ona realizuje? W końcu na tym znamy się pewnie najlepiej, zwłaszcza jeżeli to jednoosobowa działalność gospodarczą – wtedy prowadzenie księgowości musimy połączyć ze sprzedażą czy świadczeniem konkretnych usług, na których chcemy zarabiać, a niekoniecznie będzie to zajęcie łatwe – zwłaszcza jeżeli liczy się dla nas również czas poza pracą i nasze życie prywatne.

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zdecydowanie się na rozwiązanie pośrednie i dla wielu osób i firm często najbardziej odpowiednie – mowa oczywiście o zdecydowaniu się na usługi jednego z biur księgowych. Wtedy to ono będzie odpowiadało za naszą księgowość. Naszym zadaniem najczęściej będzie dbanie o to, by wszystkie dokumenty, odpowiednio opisane i wystawione, trafiły do biura, które nas obsługuje na czas. Oczywiście musimy również mieć czas dla pracowników danego biura, gdyby mieli oni do nas swoje pytania, lecz w praktyce nie musimy tak mocno przejmować się wtedy księgowością.

Dużym plusem jest to, że możemy zdecydować się na taki pakiet usług, który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb, skali oraz rodzaju naszej działalności. Dzięki temu nie będziemy przepłacać, gdy okaże się, że po prostu biuro nie ma z nami wiele pracy. Jeżeli jednak nasze potrzeby będą się zmieniać, będziemy mogli zdecydować się na rozszerzenie lub zawężenie naszych usług – to bardzo wygodne rozwiązanie.

Taka opcja to również brak konieczności bycia na bieżąco z księgowymi i prawnymi nowinkami. To odciążenie, które dla wielu osób będzie naprawdę bardzo istotne.

Oczywiście oferty konkretnych biur rachunkowych są naprawdę różne, dlatego warto zdecydować się na ofertę, która będzie najbardziej dopasowana do naszych potrzeb – w tym wypadku nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Pamiętajmy o tym, by sprawdzić opinie o konkretnej firmie oraz dowiedzieć się, czy jej pracownicy mają doświadczenie w podobnej branży do naszej – zwłaszcza jeżeli pracujemy na specyficznym, zagranicznym rynku czy oferujemy niestandardowe produkty, czy usługi, przez co działalność ta może mieć znaczący wpływ na sposób prowadzenia księgowości.

Pamiętajmy również o tym, by sprawdzić, jak będziemy musieli dostarczać do biura rachunkowego wszystkie dokumenty, warto również sprawdzić, czy będzie istniała możliwość otrzymania wsparcia księgowego już po zakończeniu oficjalnych godzin pracy biura – to detale, jednak naprawdę bardzo istotne.

Samo zdecydowanie na zlecenie księgowości innej firmie to coraz powszechniejsze rozwiązanie – nie jest ono najtańsze (tutaj bezkonkurencyjne są internetowe narzędzia i programy), jednak oferuje olbrzymi komfort i zmniejsza ilość naszych obowiązków. Możliwość idealnego dobrania oferty do naszych potrzeb sprawia, że nie będzie ona specjalnie droga. Jeżeli poszukujecie biura księgowego w Krakowie, polecamy sprawdzenie oferty biura rachunkowego Raś&Raś. Posiadają oni nie tylko znakomite opinie, lecz również doskonałą obsługę, doświadczonych pracowników czy naprawdę atrakcyjne ceny. Sprawia to, że dla firm z Krakowa lub okolic może się to okazać optymalne rozwiązanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *