Jakie są podstawowe zasady pisania tekstów na strony internetowe?

Jakie są podstawowe zasady pisania tekstów na strony internetowe?

Dobrze napisany tekst na stronę internetową sprzyja jej pozycjonowaniu i wynikach w wyszukiwarkach typu Google. “Con­tent is king” to podstawowe hasło, jakie powinno być wręcz święte dla wszelkich działań z zakresu e-biznesu. Inaczej można się narazić na błądzenie w necie jak we mgle, a klienci, na których nam zależy – przepadną, nigdy do nas nie dotrą lub zostaną przechwyceni przez świadomą w wirtualnych czynach konkurencję. Oczywiście, ciągle trzeba się dokształcać z zasad panujących w królestwie SEO, gdyż lubią one podlegać zmianom.

Jak pisać, by osiągnąć zamierzony cel?

Można pokusić się na stwierdzenie, że w przypadku pozyskiwania odbiorcy internetowego funkcjonuje dosłownie taka sama zasada jak przy pozyskiwaniu sponsora na – przykładowo – cel charytatywny. Czyli trzeba wskoczyć w jego buty i czuć jego potrzeby, pasje i marzenia. Tylko wtedy można go zainteresować projektem. Słowa pasja i kreatywność są dość mocno nadużywane, ale w przypadku tekstów są to hasła wręcz obowiązkowe. Internauci doceniają treści tworzone tak, jakby miały kandydować do Nagrody Nobla – cenią ich wartość i unikalność. Dobre teksty mają to do siebie, że ludzie chętnie je udostępniają innym osobom – to jest bardzo częste przy rozmaitych portalach społecznościowych. Pozytywne przyjęcie przez odbiorców treści ma korzystny wpływ na algorytmy wyszukiwarek.

Eksperci w swojej dziedzinie

Co to znaczy, że teksty powinny być eksperckie? Można określić to tak, że powinny zawierać wszelkie niezbędne i pomocne dla odbiorcy informacje. Rzetelność jest podstawą. Zatem nie mogą to być treści z przysłowiowego kosmosu, chyba że witryna jest literacka i zawiera fragmenty twórczości pisarza. Ponadto trzeba być oryginalnym przy przedstawianiu tematu i poszukiwać coraz nowszych form jego prezentacji. Obecnie odchodzi się od trendu pisania tekstów przede wszystkim pod wyszukiwarki. Liczy się satysfakcja odbiorców. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem jest mile widziane, ale trzeba też wyczuć czy w konkretnej społeczności potrzebne są wpisy mające charakter wykładu akademickiego czy może bardziej luźne i przyjazne, dostępniejsze w odbiorze. Wielokrotnie tak jest, że ludzie są głodni wiedzy, ale język specjalistyczny jest dla nich zbyt trudny i proszą by przetłumaczyć go na polski. Współcześnie grafiki odgrywają ogromną rolę – bardzo popularne stały się infografiki, warto też je uwzględniać przy planowaniu artykułów.

Znaczenie zajawki

Ciekawy wstęp może spowodować, że artykuł zostanie przeczytany w całości. Internauci nie poświęcą swojego czasu na treść, która nie wzbudzi ich zainteresowania. Bywa, że nie przebrną nawet przez pierwszy akapit. Ludzie czytają wybiórczo i skaczą to interesujących ich śródtytułów. Także ogromną sztuką jest napisanie artykułu, który zostanie przeczytany od A do Z, a na dodatek przyniesie afekt w postaci zakupu, zapisania się na listę mailingową, powrotu na witrynę, polecenia treści znajomym. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne – one są szybko wyłapywane przez odbiorców, przez których są odbierane jako brak profesjonalizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *