Nowe obowiązki fiskalne dla lekarzy i dentystów – i wielu innych.

Nowe obowiązki fiskalne dla lekarzy i dentystów – i wielu innych.

Z początkiem 2015 roku, zmienia się lista transakcji objętych obowiązkową fiskalizacją przy pomocy kas. Lista ta ma, w intencji fiskusa, służyć nie tylko zwiększeniu ściągalności podatków, ale także wpływać na uczciwą konkurencję i zabezpieczać interesy konsumentów.

Zaniżanie obrotów w celu uniknięcia obowiązku użytkowania kasy, to bolączka wielu branż, na której cierpią uczciwi podatnicy. Ponadto, drukowanie dokumentów fiskalnych walnie przyczynia się do możliwości korzystania przez nabywców z praw gwarancyjnych i pokrewnych.

Nowa lista fiskalizacji zawiera zobowiązanych zarówno podmiotowo jak i przedmiotowo. I tak, konieczność posiadania kasy obejmuje teraz:
– warsztaty samochodowe, wulkanizacyjne wraz ze stacjami kontroli pojazdów
– adwokaci i radcowie prawni wraz z doradcami podatkowymi
– dentyści i lekarze
– fryzjerzy i kosmetolodzy

Ponadto handel perfumami a także nośnikami danych, musi zostać zarejestrowany w taki sposób.
Na wprowadzenie kas został przewidziany dwumiesięczny okres przejściowy, który skończył się 1 marca 2015 roku.
W przypadku lekarzy i dentystów, obowiązek posiadania kasy, objął ich bez względu na wcześniejsze zwolnienia. Jedynym wyjątkiem jest prowadzenie usług medycznych nie pod własną firmą, ale na rzecz firm medycznych, zarówno prywatnych i publicznych, bez względu na refundację tych usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli jednak, lekarz bądź dentysta dokona zabiegu/udzieli porady, samodzielnie i bezpośrednio, musi pod rygorem odpowiedzialności skarbowej, kasę zamontować. Uczynienie tego w terminie daje prawo do odliczenia ulgi podatkowej z tytułu nabycia kasy, na normalnych zasadach – do wysokości 700 złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *