Opiekunowie na rynku pracy w Niemczech

Opiekunowie na rynku pracy w Niemczech

Starzenie się społeczeństwa jest procesem, którego niestety nie da się zatrzymać. Postęp medycyny oraz rosnąca efektywność różnych terapii przyczynia się do wzrostu długości życia. Wpływa to na pojawianie się coraz większej ilości osób, które są starsze, chore lub niepełnosprawne. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie konieczność zatrudniania wykwalifikowanego personelu opiekuńczego. Zawód opiekuna może być dobrym pomysłem dla osób, które swoją przyszłość łączą z pomocą. Ofert pracy dla opiekunek szukających pracy w Niemczech jest coraz więcej.

Poszukiwania dogodnej pracy w Niemczech

Kryzys demograficzny w Europie pogłębia się coraz silniej. Jednym z przykładów jest właśnie społeczeństwo niemieckie. Braki kapitału ludzkiego w konkretnych obszarach gospodarki są bardzo duże. Niemcy upatrują go w uchodźcach i emigrantach do poprawy tej sytuacji. Wsparciem okazują się także osoby wyjeżdżające do pracy tymczasowo, np. w sektorze opieki. Tym samym osób szukających pracy w Niemczech jest coraz więcej.

Rynek opieki w Niemczech charakteryzuje się konkretnymi regulacjami. Wskazuje to, że tytuł Altenpfleger, czyli opiekuna przysługuje wyłącznie osobom wykwalifikowanym. Osobom, które ukończyły trzy- lub dwuletnią szkołę w Niemczech i zdały egzamin końcowy. Stąd biorą się różnice w wynagrodzeniu opiekunów. Niemieccy opiekunowie mogą zarobić w swoim kraju więcej ze względu na odbytą edukację kierunkową. Brak bariery językowej nie jest dla nich przeszkodą.

Trudna sytuacja na niemieckim rynku spowoduje zmianę regulacji prawnych na korzyść opiekunów z zagranicy. Mimo wspomnianego braku wykształcenia mogą coraz częściej pochwalić się sporym doświadczeniem i zaangażowaniem. Opiekunki szukające pracy w Niemczech mogą pochwalić się owymi umiejętnościami. Dzięki temu łatwiej będzie im znaleźć pracę.

Opiekunowie szukający pracy w Niemczech

Polscy opiekunowie szukający pracy w Niemczech dostrzegają poprawę warunków pracy. Mają świadomość, że współpracując z doświadczoną i uczciwą agencją, mają szansę na bezpieczną pracę. Przede wszystkim na godne zarobki. Zdecydowanie większe niż oferuje polski rynek. Opiekunowie szukający pracy w Niemczech przygotowujący się do wyjazdu wiedzą, do jakiego trafią domu. Podpisują umową, a do tego mają zapewnione Druk A1 i ubezpieczenie, kartę EKUZ. Od ich zarobków są odprowadzane składki ZUS.

Szukający pracy w Niemczech jako opiekunka mogą liczyć ponadto na wsparcie agencji. Pomoże nie tylko im przygotować się do wyjazdu, ale będzie wsparciem podczas pobytu w Niemczech. Rynek pracy opiekunów osób starszych jest niezwykle dynamiczny i wciąż brakuje osób. Pozytywne jest jednak to, że z każdym rokiem zmienia się na lepsze dla polskich opiekunów. Praca dla nich, choć nadal jest niezwykle wymagająca, to staje się też bardziej doceniana. Zarówno przez Niemców, jak i Polaków.

Zabezpieczenie osób szukających pracy w Niemczech

W Niemczech opieka długoterminowe jest finansowana z piątego filaru ubezpieczeń. Nazywa się ubezpieczeniem pielęgnacyjnym. Zabezpiecza ono osoby szukające pracy w Niemczech jako opiekunka. Przede wszystkim osoby w czasie życia zawodowego. Osoby, które nie zgromadziły wystarczających środków na prywatne opłacenie opieki w domu lub placówce. Obowiązkowi ubezpieczenia pielęgnacyjnego podlegają wszyscy członkowie państwowych kas chorych. Osoby ubezpieczone dobrowolnie, a także prywatnie oraz emeryci i studenci. W Polsce finansowanie opieki długoterminowej odbywa się przy pomocy środków prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *