Współczesny księgowy

Współczesny księgowy

Wielu z nas zawód księgowego kojarzy się z nudnym liczeniem i sprawdzaniem kwot w tabelach „winien” i „ma”. Rozliczanie wydatków służbowych nie kojarzy się nam zbyt interesująco. A jednak jest to zawód, który w ostatnich latach staję się coraz bardziej doceniany.

Metamorfoza

Jeszcze niedawno nie wymagano od księgowych, ani umiejętnością zarządzania finansami, ani doradzania w zakresie decyzji związanych z finansami firmy. Osoby na tym stanowisku nie cieszyły się dużym prestiżem społecznym, stając się bohaterami stereotypu mówiącego o skrupulatnych nudziarzach.

Obecny zawód księgowego to nie lada wyzwanie. Poza byciem fachowcem zajmującym się rachunkowością, musi jeszcze umieć prowadzić ewidencję zdarzeń na podstawie dowodów księgowych czy prowadzić księgi rachunkowe.

Do jego zadań należy także sporządzanie sprawozdań finansowych i podatkowych, współpraca z audytorami, kontrolerami, urzędnikami z różnych instytucji państwowych (np. z Urzędem Skarbowym, izbami celnymi czy GUS).

Zajmowanie się sprawdzaniem rzeczywistego stanu aktywów i pasywów organizacji, przewidywanie wpływu decyzji zarządu na płynność finansową organizacji, czy wreszcie ustalanie wyniku finansowego także wpisują się na listę obowiązków księgowego. Dodatkowo musi dokonywać transakcji na koncie bankowym organizacji.

Rozwarstwienie

Całkiem sporo obowiązków do wykonania zapisało się na konto jednej osoby.  Ciężko byłoby być specjalistą od wszystkich tych zadań. Rozszerzenie zakresu odpowiedzialności księgowych spowodowało, iż w ramach tego zawodu pojawiła się potrzeba specjalizacji.

Wyróżniamy pięć typów tejże gałęzi:

– audyt wewnętrzny

– controlling

– rachunkowość

– rachunkowość i finanse

– doradztwo finansowe i podatkowe

Wzrost zapotrzebowania

O popycie na wykwalifikowanych księgowych świadczy olbrzymia liczba ofert pracy z dziedziny finansów, rachunkowości czy controllingu. Według oceny firm doradztwa personalnego, zarobki księgowych rosną w bardzo szybkim tempie. Podobnie jak w przypadku wielu innych branż, dotyczy to przede wszystkim największych aglomeracji, gdzie swoje siedziby ulokowały duże firmy. To właśnie one tworzą najbardziej atrakcyjne miejsca pracy dla księgowych, z najlepszymi zarobkami i perspektywami zawodowymi.

Warto jednak pamiętać, że tylko duże firmy z zasobnym kapitałem stać na dokształcanie swojej kadry.

Na rynku coraz częściej spotykane są usługi outsourcingowe-  wyspecjalizowana firma oferuje całościową obsługę księgową innym firmom. Jest to atrakcyjne miejsce pracy dla młodych osób, dopiero zaczynających swoją karierę. Rodzi to możliwość poznania zachodniej kultury pracy, współdziałanie z ludźmi z całego świata. Tego typu firmy oferują swoim pracownikom liczne szkolenia oraz możliwość pracy na najbardziej zaawansowanych programach wykorzystywanych w księgowości. Na rynku powstaje obecnie wiele biur księgowych, które oferują szeroki wahlarz usług. Warto postawić na takie biuro usług księgowych, które ma doświadczenie i dzięki temu nasza księgowość będzie prowadzona płynnie i zgodnie z prawem.

Różnorodność kwalifikacji buduje szeroki wachlarz zarobków. Wahają się one pomiędzy rzędem 5000 – 15000 złotych netto (główny księgowy w firmie), a 1500- 2000 zł netto (administracja).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *